Liliowce i czereśnie… czyli Hemeromania w wojsławickim arboretum

Jeśli nie byliście jeszcze w arboretum w Wojsławicach na Dolnym Śląsku, to koniecznie odwiedźcie go w czasie kwitnienia liliowców. To niezapomniane przeżycie i niesamowity widok.
SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC
Święto liliowców nazywane tu Hemeromanią odbywa się w lipcu, w tym roku odbyło się w dniach 11 – 12. Nazwa tego święta pochodzi od nazwy tych pięknych roślin. Hemerocallis wywodzi się od greckich słów: hemera – dzień, kallos – piękność, a to dlatego, że pojedynczy kwiat liliowca kwitnie tylko przez jeden dzień. W wojsławickim arboretum znadziecie największą w Polsce kolekcję tych roślin, uznanych za kolekcję narodową. Narodowa kolekcja liliowców
Rośnie tu ponad 2000 odmian, w tym m.in. odmiany pochodzące z hodowli polskich, miniatury, odmiany pajęcze i pełnokwiatowe, czy też pachnące. Liliowce pachnące
Te długowieczne i łatwe w uprawie rośliny są chętnie uprawiane w naszych ogrodach. Żeby wzbogacić własną kolekcję liliowców warto przyjechać i najpierw przejść się po urokliwym terenie, zobaczyć tę niesamowitą feerię barw, zapoznać się z bogactwem gatunku, odmian i w drodze powrotnej zaopatrzyć się w wybrane rośliny do własnego ogrodu.
SONY DSC
Kolekcję liliowców otaczają owocowe sady, gdzie głownie królują czereśnie. Różnorodne ich odmiany zachęcają do kosztowania. Niestety kosztujących jest dużo, dlatego trzeba mieć wzrost powyżej 2 m, żeby dostać się do owoców 😉 Odmiany są przeróżne od małych, dzikich czereśni, poprzez odmiany o żółtych owocach po ciemne, prawie czarne. Oczywiście wszystkie przepyszne! Czereśnie pilnowane przez kolorowe strachy, o dziwo nie padły łupem szpaków.Strachy na lachy
SONY DSC
SONY DSC
Otwarta przestrzeń, łąki, mnóstwo uroczych zakamarków z ławeczkami, stołami zachęcają do piknikowania. Można wybrać miejsca w słońcu, w cieniu, z widokiem lub w zacisznym kąciku, pojechać z dziećmi, z osobami starszymi, w pojedynkę lub większą grupą. Każdy znajdzie coś dla siebie.
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
Jeśli zmęczymy się spacerowaniem możemy również skorzystać z punktów gastronomicznych, odwiedzić galerię, a także, co najważniejsze dla ogrodomaniaków, kupić rośliny.
Galeria i wejście
SONY DSC
Jeśli przyjechaliście z dziećmi, z pewnością nie będą się nudzić. Z myślą o najmłodszych powstał nieźle wyposażony plac zabaw. A panowie, którzy lubią majsterkować chętnie obejrzą stare maszyny rolnicze w świetnym stanie.
SONY DSC
Maszyny rolnicze
Bukownik
W wojsławickim arboretum można ciekawie spędzić wiele godzin, ale też nie sposób wszystkiego opisać. Arboretum jest czynne w okresie od kwietnia do października od godziny 9.00 do 18.00. Najbliższa impreza to Ogrodowe Smaki 23 sierpnia. Kolejne imprezy zaplanowane są na wrzesień – VII Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni 2015 (27 września) i ostatnia impreza w 2015 r. to V Festiwal Kapusty i konkurs piosenki biesiadnej, który odbędzie się 4 października. Lepiej przyjedźcie sami, przekonacie się, że warto!
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Więcej informacji znajdziecie na stronie: arboretumwojslawice.pl

Autor: Ogrodniczka z Zielonej Szuflady

O byciu ogrodnikiem marzyłam od dzieciństwa. Dlatego pierwszą ważną decyzją w moim życiu było pójście do szkoły ogrodniczej. Do dziś, choć minęło wiele lat, ogród to moja pasja i hobby. ZielonaSzuflada.pl to blog pisany z myślą o osobach, dzielących takie same pasje, co ja.

Ogrodniczka z Zielonej Szuflady

7 komentarzy “Liliowce i czereśnie… czyli Hemeromania w wojsławickim arboretum

Dodaj komentarz