Smaki ogrodu

A może posiać w tym roku brukiew…

Coraz częściej poszukiwane są nasiona warzyw, które kiedyś były bardzo popularne, a dzisiaj rzadko goszczą w naszych ogrodach. I świetnie! Okazuje się, że te zapomniane warzywa mają bardzo ciekawe smaki, a przy okazji są też rezerwuarem wielu witamin i związków, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mało kto dzisiaj pamięta też o tym, że niektóre z tych warzyw pomogły ludziom przeżyć w trudnych czasach tak, jak np. brukiew. To dwuletnie warzywo było powszechnie jadane w czasie wojny, a właściwie było głównym pożywieniem większości ludzi. Dzięki temu, że jest wytrzymała na niskie temperatury, zbiory można przeprowadzać w październiku, a nawet w listopadzie, jak mało które warzywo. Łatwo się przechowuje, szczególnie w piwnicach i kopcach, dzięki czemu była dostępna w trudnym, zimowym okresie. Warto wrócić do uprawy brukwi, nie tylko z uwagi na jej wytrzymałość, ale także na walory smakowe i lecznicze. Korzenie brukwi zawierają dużo witamin z grupy B, kwas askorbinowy, czyli witaminę C, witaminę P oraz liczne związki żelaza, magnezu, wapnia, siarki i fosforu. Medycyna ludowa wykorzystywała niegdyś brukiew jako środek moczopędny i wykrztuśny oraz przy leczeniu uporczywych zaparć. Brukiew można spożywać, jako składnik surówek i sałatek, na surowo lub przetworzoną termicznie – gotowaną, smażoną lub pieczoną.
Uprawa brukwi jest łatwa, jednak należy pamiętać, że wymaga ona dużej ilości wody, a przy zbyt wysokich temperaturach korzenie mogą być niesmaczne, łykowate. Wysiew nasion wprost do gruntu przeprowadza się w końcu kwietnia lub na początku maja, w rzędy co 50 – 60 cm. Po wzejściu przerywamy rośliny, pozostawiając je w odstępach co 30 – 40 cm. Prace pielęgnacyjne to głównie odchwaszczanie i spulchnianie gleby oraz podlewanie w czasie niedoboru opadów.
Co można zrobić smacznego z brukwi? Proponuję na początek prostą surówkę z brukwi z dodatkiem marchewki.
Brukiew i marchew obrać, zetrzeć na tarce na średniej wielkości oczkach. Do startych warzyw dodać łyżkę świeżo startego chrzanu lub chrzan ze słoiczka. Wszystko wymieszać ze śmietaną lub jogurtem. Można także dodać starty seler, jabłko. Przyprawić do smaku solą, cukrem i sokiem z cytryny.
Życzę smacznego i zachęcam do uprawy brukwi!

12 grudnia, 2013 Smaki ogrodu

Autor: Ogrodniczka z Zielonej Szuflady

O byciu ogrodnikiem marzyłam od dzieciństwa. Dlatego pierwszą ważną decyzją w moim życiu było pójście do szkoły ogrodniczej. Do dziś, choć minęło wiele lat, ogród to moja pasja i hobby. ZielonaSzuflada.pl to blog pisany z myślą o osobach, dzielących takie same pasje, co ja.

Ogrodniczka z Zielonej Szuflady

2 komentarzy “Smaki ogrodu

Dodaj komentarz